VICTORIE ROMANIA ! Echipa Ucrainei DEMOLATA de Romania, Victoria incredibila a Nationalei.

Minutul 57' deja 3-0 pentru Romania, in conditiile in care echipa Romaniei valoreaza de 9 ori mai putin decat echipa Ucrainei.

Portarul lui Real Madrid este in acest meci, si nu a reusit sa opreasca furia echipe Romaniei.

România - Ucraina 3-0| LIVE TEXT. START la EURO 2024 pentru ”Tricolori”

Min 90: Rien ne va plus, nimic nu se mai poate schimba. Sunt 4 minute de prelungire, dar meciul e gata

Min 85: Moment de excepție: românii din tribune cântă imnul ”Deșteaptă-te, române!” pe stadionul din Munchen în plin meci. Nu știu cum se spune în ucraineană ”piele de găină”, dar în română știu cum se simte

Min 82: România a reechilibrat mijlocul terenului, Ucraina pare să-și fi terminat resursele ofensive. Iar scorul nu-i ajută deloc pe elevii marelui Rebrov

Min 80: Încă o ocazie pentru Ucraina, portarul a respins o minge bâlbâită de Burcă și Drăgușin după o lovitură liberă. Și, spre deliciul tribunei, Niță s-a aruncat după balon mai ceva decât Bagheera când l-a salvat pe Mowgli din colții tigrului 🙂

Min 79: Cartonaș galben pentru Răzvan Marin, care a făcut exces de zel și l-a secerat pe Sudakov

Min 77: Primul șut al Ucrainei pe poarta lui Niță e semnat de Sudakov, dar portarul român reține. Cu greu. Dar trebuie remarcat că jocul României s-a dezlânat, nu se mai leagă maioneza ca acum 15 minute. Poate că schimbările au dereglat puțin mecanismul lui Iordănescu

Min 76: E ceva ce nu-mi place totuși: am văzut trei călcâie în ultimele minute – deloc eficiente. E semnul relaxării, al luatului peste picior, și chiar nu e cazul. Ucraina nu e o echipă de juniori, ci una de luptători. Și merită respect

Min 73: Drăgușin respinge o minge grea și are o izbucnire de bucurie și energie ca la marcarea unui gol! Fantastic ce energie au românii, imposibil să nu apreciezi spiritul de luptă și hărnicia lor, indiferent de rezultat.

Min 71: Intră Timciuk în locul lui Konoplia la Ucraina

Min 70: Ianis Hagi faultează neglijent la 18 metri de poarta lui Niță și Ucraina are o lovitură liberă foarte periculoasă. Din fericire, Drăgușin respinge în corner torpila lui Mudrik

Min. 68: Ocazie România! Stanciu a executat o lovitură liberă din flancul stâng, dar mingea s-a lovit de plasa laterală a porții lui Lunin.

Min. 68: Cartonaș galben pentru Ucraina! Yukhym Konoplya a fost avertizat.

Min. 65: Ocazie Ucraina! Drăgușin a respins balonul în centrul careului, dar Yarmolenko a șutat mult peste poartă.

Min. 63: Schimbare Ucraina! Viktor Tsygankov a fost înlocuit cu Andriy Yarmolenko.

Min. 63: Schimbare Ucraina! Taras Stepanenko a fost înlocuit cu Volodymyr Brazhko.

Min. 62: Schimbare România! Florinel Coman a fost înlocuit cu Valentin Mihăilă.

Min. 62: Schimbare România! Dennis Man a fost înlocuit cu Ianis Hagi!

Min. 57: GOOOOLL România!! Dennis Man a centrat în fața careului mic, iar Drăguș a băgat mingea în plasă.

Min. 55: Ocazie uriașă România! Rațiu a șutat din interiorul careului mic, dar Lunin a respins cu dificultate în corner.

Min. 54: GOOOOLL România!! Răzvan Marin a șutat din prima din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Lunin.

Min. 50: Ocazie Ucraina! Sudakov a șutat, dar mingea s-a dus în peluză.

Min. 47: Ocazie România! Coman s-a apropiat de careul advers și a șutat puțin pe lângă poarta lui Lunin.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză! România conduce cu 1-0. Ucraina nu a avut niciun șut pe poartă.

Min. 39: Ocazie uriașă România! Stanciu a centrat din corner, dar mingea s-a lovit de bara transversală.

Min. 38: Ocazie România! Man a șutat puternic, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Min. 36: Fază periculoasă Ucraina! Mudryk a centrat în careu din flancul stâng, dar Drăgușin a respins mingea în corner.

Min. 34: Ocazie România! Stanciu a centrat în careu dintr-o lovitură liberă, dar Zinchenko a respins mingea în corner.

Min. 29: EURO-GOOOL România! Man i-a pasat în marginea careului lui Stanciu, care a șutat din prima năprasnic direct în vinclul porții lui Lunin.

Min. 27: Fază periculoasă România! Man s-a infiltrat în careul advers din flancul drept, dar Zinchenko a respins balonul în corner.

Min. 22: Ocazie Ucraina! Dovbyk a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a dus mult peste poarta lui Niță.

Min. 21: Ocazie Ucraina! Konoplya a centrat periculos în careul nostru, dar Burcă a respins mingea în corner.

Min. 8: Ocazie România! Coman a șutat de la peste 25 de metri, dar Lunin a prins mingea fără probleme.

Min. 7: Ocazie Ucraina! Tsygankov a șutat din marginea careului de 16 metri, dar mingea a fost blocată de Burcă.

Min. 3: Fază periculoasă Ucraina! Artem Dovbyk a încercat să preia balonul aproape de marginea careului nostru, dar Niță a prins mingea.

Min. 1: A început partida! Hai, România!

”Tricolorii” se află la a 6-a participare la Campionatul European (ultima în 2016). Cel mai bun rezultat a fost înregistrat în 2000, când România a ajuns în sferturile de finală, unde a fost eliminată de Italia. În cele 16 meciuri jucate la EURO, naționala noastră a obținut o singură victorie (tot în 2000, în fața Angliei).

De partea cealaltă, Ucraina a ajuns la al-4-lea EURO consecutiv, iar cea mai bună performanță a fost obținută la precedentul turneu final, când s-a calificat în sferturi, unde a pierdut în fața Angliei.

Cele două formații s-au întâlnit de 5 ori de-a lungul istoriei, de fiecare dată în meciuri amicale.